Çocuk Bakımı İçin Aile Büyüğü mü Yoksa Bakıcı Mı?

15.12.2020
1.164

Çocuk Bakımı İçin Aile Büyüğü mü Yoksa Bakıcı Mı?

Pek çok aile daha güvenilir bulduğu için çocuğunun bakımında aile büyüklerinden veya akrabalarından destek alır. Ancak aile büyükleri ile çocuk yetiştirme konusunda zaman zaman yaşanan anlaşmazlıklar, aile içinde farklı sorunlara yol açabilir. Çocuk bakımı için profesyonel yardım almak, hem aile içi yaşayabileceğiniz problemleri ortadan kaldırır, hem de sizin bu süreci daha iyi yönetmenizi sağlar.

Aile Büyükleri İle Çocuk Bakımında Yaşanabilecek Sorunlar

Aile büyüğünüzle aynı şehirde yaşamak, çocuğunuzun büyütürken sizin için önemli bir fırsat. Ancak bu dönemde dengeyi iyi kurmanız gerekir. Sizin anne-baba olarak çocuk büyütme yaklaşımınıza saygı duyan, ebeveynlik rolünüzü kabul eden, iletişime açık, evinizin kurallarını benimseyen aile büyüğünüz elbette çocuğunuzun gelişimi için önemli bir şans olacaktır. Ancak tersi durumda ise, hem aile ilişkileriniz zarar görür, hem de çocuğunuzun özellikle kurallar ve otorite ile ilgili aklı karışır. Bu nedenle karar vermeden önce, aile büyüğünüzün fiziksel, ruhsal ve iletişim kurma bakımından bu işe uygun olup olmadığını gözden geçirin. Sonrasında yaşanan bir anlaşmazlık sonucu çocuğa bakmasını istememeniz onu daha çok incitebilir.

Çocuk Bakıcısı Seçiminde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Çocuk bakıcısı seçimi son derece önemli ve titizlik gerektiren bir konu. Görüşmelerinizi yapmadan önce kriterlerinizi belirlemeniz, nasıl birine ihtiyacınız olduğunu netleştirmeniz doğru kişiyi bulmanızı kolaylaştırır. Genel olarak kişisel özellikleri ve mesleki yeterlilikleri bakımından bu işe uygun olup olmadığını anlamaya çalışmanız gerekir. Çocukları seven, sakin, sabırlı, güler yüzlü, sorumluluk sahibi, pozitif iletişim kurabilen, çocuk gelişimi eğitimi almış veya bilgi sahibi, genç, dinamik, kişisel bakım ve hijyenine önem veren, düzenli, sağlıklı, güvenilir referanslara sahip kişilerin bu iş için ideal olduğunu düşünebilirsiniz. Yine çalışma süresi, ödemeyi düşündüğünüz maaş, izin günleri, ulaşım konuları da bakıcı tercihinizde etkili olacak noktalardır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bizi Arayın !